V indickém Golaghatu mají díky českým dárcům nový filtr na vodu

22. 6. 2017

Dobrovolník Kuba píše z Indie:

Voda je základ života. Naše luxusní pitná voda, která nám doma teče z každého kohoutku, ve které se koupeme, myjeme nádobí, auto, podlahu a splachujeme záchod je neuvěřitelným přepychem. V Indii je vše jinak. V našem hostelu se nachází pouze podzemní železitá voda, kterou se místní snažili alespoň trošku jednoduše filtrovat, ale do dokonalosti scházelo mnoho... Avšak jednoho pěkného dne:

Zdroj: www.kubavindii.cz

"Ahoj, tady Terez z Pardubic. Před Vánoci pořádáme s děckama z farnosti dobročinný koncert a výtěžek bychom Ti rádi do Indie poslali. Neznáme se, ale slyšela jsem o Tobě od své kamarádky a viděla jsem Tvé webové stránky a chtěli bychom tímto způsobem pomoci."

Krásným Božím řízením se mi před vánočními svátky podobnými slovy ozvala Terez Demlová z Pardubic a po konzultaci s bratrem Thomasem jsme se rozhodli za vybrané peníze postavit kvalitní filtr na vodu. Moc si toho vážím, že mi takto projevili důvěru, ačkoliv mě osobně vůbec neznali a nikdy neviděli...

Se zpožděním jsme se nakonec v květnu pustili do díla. Cihly, cement, malta, zedníci, písek a už to jelo. Děti se také zapojily nošením hlíny, pracanti pracovali svědomitě a pilně, a tak se filtr rychle zvětšoval, až nakonec vyrostl do majestátních rozměrů. Filtrování vody probíhá ve čtyřech krocích. Naše podzemní železitá voda se nejprve hadicí vpustí do největšího vrchního kontejneru, kde se nachází hromada kamenů, písek a štěrk, které vodu čistí. Voda poté protéká dalšími třemi zastavením, kde ji opět pročišťuji další menší kamínky, štěrk a písek. Čistá voda se shromažďuje v obří spodní nádrži, odkud si ji v případě potřeby otočením kohoutku vypustíme do sklenice, talíře či kbelíku a s chutí vypijeme. Kvalita vody je skvělá - piji ji i já - a používáme ji taky na vaření a praní oblečení. Cena filtru byla nakonec oproti původním odhadům téměř trojnásobná, díky přispění mé domovské farnosti Hradec nad Moravicí a Církevní základní školy svaté Ludmily, kterou v naší farnosti máme, jsem však zvýšené náklady krásně pokryl.

Filtr je postavený kvalitně, takže by měl vydržet opravdu dlouho a co se údržby týče, tak je pouze třeba jednou za měsíc umýt vrchní vrstvu písku (zachycuje se v ní železo) a co 5 let všechen písek úplně vyměnit.

Srdečně děkuji všem dárcům, kteří se podíleli na stavbě tohoto užitečného díla:

- V první řadě se jedná o Klášterní scholu mládeže v Pardubicích, která pod vedením Terezy Demlové uspořádala předvánoční dobročinný koncert a výtěžek nám do Indie velkoryse poslala (všem účastníkům koncertu, kteří nám přispěli, velké díky!)

- Dále následují děti a zaměstnanci Církevní základní školy svaté Ludmily v Hradci nad Moravicí, kteří pro nás po celou postní dobu sbírali peníze

- A v neposlední řadě také farnost Hradec nad Moravicí pod vedením P. Marcina Kierase, která si naši indickou školu a internát vybrala jako cíl své postní almužny

Mockrát děkujeme a ať vám všem Bůh žehná!

Fotogalerie ZDE.

« zpět na novinky