Demokratická republika Kongo

Středisko Bakanja pro "děti ulice" ve městě Lubumbashi

Dary

350 Kč

Školní pomůcky pro chlapce z ulice v Kongu

Školní pomůcky pro chlapce z ulice v Kongu

V centru Bakanja se dennodenně řeší, za co se koupí jídlo. Na školní pomůcky tolik potřebné pro vzdělávání tamních chlapců bohužel většinou nezbydou peníze.

Kluci v centru Bakanja nepotřebují moderní kalkulačky nebo třpytivé barvičky. Bohatě jim stačí pořádné tužky, pera, pastelky a sešity. Ani toho totiž nemají dostatek, mít normální propisku je pro tamní kluky skutečný luxus.

Koupí tohoto daru podpoříte konžské vzdělávání a pomůžete zajistit lepší budoucnost konkrétním dětem.

250 Kč

Hygienické potřeby pro děti z ulice v Kongu

Hygienické potřeby pro děti z ulice v Kongu

V centru Bakanja se na hygienu dbá. Nicméně je třeba vzít v potaz, že na tamním internátu je pár dospělých na téměř 100 chlapců od 6 do 20 let, kteří v drtivé většině strávili část života na ulici a pochází z velice těžkých rodinných poměrů. Ve společných “sprchách” – spíše korytech s pár kohoutky - teče pouze studená voda a večer často není elektřina.

Hygienické potřeby jako zubní pasta, kartáček, šampon či mýdlo jsou v centru Bakanja nedostatkové zboží. Koupí tohoto daru pomůžete chlapcům žít důstojnější život.

600 Kč

Kancelářské potřeby a podpora vzdělávání v centru Bakanja v Kongu

Kancelářské potřeby a podpora vzdělávání v centru Bakanja v Kongu

Papíry, tiskárna, propisky, tabule či křídy. Pro české školy je to základní kancelářské vybavení, pro centrum Bakanja v Kongu ale bohužel nedostatkové zboží. Na základní škole v Bakanja studuje zhruba 300 chlapců – z toho 100 chlapců z tamního internátu a zbylých 200 z nejchudších rodin z okolních vesnic.

Koupí tohoto daru pomůžete vybavit učitele a tamní školní kancelář základním potřebným vybavením pro efektivní výuku.

1800 Kč

Dva týdny platu učitele v internátu pro děti z ulice v Kongu

Dva týdny platu učitele v internátu pro děti z ulice v Kongu

Člověk se s dobrým vychováním a dobrým vzděláním nerodí. Jedno i druhé se musí od někoho naučit. Od koho, když chlapci z centra Bakanja rodiče buď nemají, nebo je mají, ale rodiče se o ně nestarají?


V centru Bakanja pracuje na plný úvazek 6 učitelů. Ti se snaží chlapce vzdělávat, ale i formovat. Měsíční plat jednoho tamního učitele je v přepočtu zhruba 3.800 Kč.


Koupí tohoto daru podpoříte vzdělávání v Kongu a pomůžete tak zlepšit budoucnost této země.

200 Kč

Boty pro jednoho chlapce z internátu v Kongu

Boty pro jednoho chlapce z internátu v Kongu

Kluci z Bakanja centre nemají - z drtivé většiny - rodinu. Někteří rodinu mají, ale ta je buď moc chudá, aby je nějak ekonomicky zajistila, nebo je obvinila z čarodějnictví a vyhodila na ulici. Salesiáni zajišťují klukům vzdělání, střechu nad hlavou a stravu. Na ostatní věci, jako třeba obuv, ale peníze jsou jen někdy (záleží na štědrosti dárců). Kluci chodí často bosi anebo v sandálech, které vypadají, jako by se měly každou chvíli rozpadnout.

Dobré boty pro jednoho chlapce vyjdou ve městě Lubumbashi, kde se Bakanja centre nachází, zhruba na 9000 konžských franků, což je 200 Kč.

Máte boty? Přejte si k narozeninám boty pro někoho, kdo žádné nemá a kdo narozeniny nikdy neslavil.

1000 Kč

Snídaně pro kluky z internátu v DR Kongo

Snídaně pro kluky z internátu v DR Kongo

Kluci z internátu Bakanja v Demokratické republice Kongo snídají každý den totéž: kaši. Skládá se z kukuřičné mouky a cukru. Pro devadesát kluků je potřeba 150 kg mouky (72 $) a 100 kg cukru na jeden měsíc (138$). Někdy se stává - jako třeba v měsíci srpnu 2012 - že kluci nesnídají. Nejsou peníze.

Snídaně pro kluky vychází na měsíc zhruba na 4000 Kč. Týdenní ranní strava pro 90 kluků vyjde tedy na 1000 Kč. Pomoz jim zahnat hlad alespoň na chvíli. Vždyť s prázdným žaludkem se učit nedá.

Zakoupením této dárkové poukázky pomůžete zajistit týdenní snídani 90i klukům z konžského internátu!

400 Kč

Jeden den vychovatele v internátu v Kongu

Jeden den vychovatele v internátu v Kongu

Kluci z ulice, kteří žijí v internátu Bakanja centre v Demokratické republice Kongo, mají co jíst (většinou) a kde spát. Mají hračky a střechu nad hlavou. To nejdůležitější, co jim chybí, je ale láska. Potřebují někoho, kdo se o ně bude starat. Kdo bude s nimi. Kdo je bude mít rád a kdo jim předá základní vědomosti a základní životní hodnoty. Podpořte proto vychovatele, kteří se rozhodnou věnovat těmto dětem část svého života.

Kupte si dárkový poukaz za 400 Kč a zaplatíte tím den vychovatele v internátu Bakanja centre v DR Kongo.

Obecně o DR Kongo

Největší země Subsaharské Afriky, do které by se Francie vešla 4x, naše republika 40x a bývalý kolonizátor země, Belgie, dokonce 80x.

Země je plná kontrastů: disponuje krásnou přírodou a oplývá neskutečným nerostným bohatstvím, na druhou stranu je ale sužována válečnými konflikty, chudobou, nedostatečnou infrastrukturou a neefektivní vládou. Když stát negarantuje svým obyvatelům poskytování základních služeb jako je například vzdělání, můžeme hovořit o „selhávajícím státu“. Z toho důvodu je v zemi velice důležité působení mezinárodních nebo nevládních organizací, které základní služby zajišťují. Salesiánská asociace Dona Boska je jednou z nich.

Salesiánská asociace Dona Boska v DR Kongo

Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA) spolupracuje v DR Kongo se Salesiány v provincii Katanga na jihovýchodě země.

Salesiánští dobrovolníci pomáhají v Bakanja centre v jednom z domů Děl Matky Markéty ve městě Lubumbashi.

"Dílo matky Markéty" je tvořeno patnácti vzájemně provázanými domy, starajícími se o děti ulice v druhém největším městě Demokratické republiky Kongo. Hlavním cílem celého projektu je pomoc dětem bez domova a jejich začlenění zpět do společnosti. Dobrovolníci zde učí, doučují, vzdělávají místní učitele, organizují volnočasové aktivity apod.

Bakanja centre je bezplatný internát a základní škola pro kluky z ulice a pro kluky z nejchudších rodin. V současné době je jich na internátě 90 ve věkovém rozmezí 8 - 20 let.

Negativní „fenomén“ dětí ulice je v DR Kongo smutnou realitou. Důvodů, proč děti skončí na ulici, je několik, všechny jsou ale spojené se špatnou ekonomickou situací země (s tím je spojeno nevyplácení rodinných přídavků od roku 1990) a válkou. „Děti ulice“ jsou zejména uprchlíci z války, sirotci a děti nazývané „sorciers“ (čarodějové, očarovaní).

Naše dobrovolnice zapojené do tamního projektu

 • Září 2018 - srpen 2019: Klára Sobotková
 • Září 2014 - červenec 2015: Barbora Miklasová
 • Říjen 2013 - duben 2014: Jana Červenková
 • Září 2012 - červenec 2013: Alžběta Žáková
 • Červenec 2012 - září 2012: Markéta Lengálová
 • Září 2010 - červen 2011: Markéta Lengálová
 • Červenec 2009 - srpen 2009: Ivana Chatrná
 • Září 2008 - září 2009: Barbora Botková
 • Září 2007 - srpen 2008: Ivana Chatrná
 • Listopad 2006 - listopad 2007: Gabriela Fialová
 • Září 2005 - září 2006: Jitka Popelková

Kontakt na cílové středisko projektu

Adresa

Otec ERIC MEERT
OMM- OEUVRES MAMAN MARGUERITE
Provincialat Don Bosco, avenue Ruwe, 1870
LUBUMBASHI, RD CONGO

E-mail

meerteric51@gmail.com