INDIE - Jiří Záleský - poslední dopis z Assámu

21. 7. 2013

Ahoj všem, posílám poslední dopis z mé služby v SV Indii, tentokrát ale již z naší vlasti. Přeju pěkné léto! Jirka

Drazí přátelé a sponzoři,

posílám svůj poslední dopis, tentokrát již z Česka, kam jsem přiletěl před třemi dny. Zatím si užívám klidu, setkávání s příbuznými a přáteli, toho, že nejsem věčně zpocený a zaprášený, čistých a skoro prázdných ulic bez troubení, pitné vody z kohoutku a řady dalších našich vymožeností.

Co se událo v Golaghatu od posledního dopisu? Na konci května se konala na plácku před školou, kde jsem učil, velkoplepá charismatická obnova. Mě osobně shluk tisíců lidí na malé ploše v horkém počasí, zvednání rukou a zpívání na povel, neustálé opakování, přednášky v hindštině, atd. spíše odrazovaly, ale pro řadu účastníků měla tato akce velký duchovní význam. Také jsem v těchto dnech navštívil rodiny několika kluků z našeho internátu, z čehož měli oni i já velkou radost.

Měsíc červen byl v celém Assámu nezvykle suchý a horký, dokonce padaly teplotní rekordy a na dva dny byly zavřeny všechny školy. Horší ale bylo, že místní museli odložit setí rýže, protože na to potřebují mít pole pod vodou.

Až do posledních dní jsem byl značně zaměstnán přepisováním zadání pololetních testů a jejich kopírováním. 29. června, v poslední den testů a před začátkem měsíc dlouhých prázdnin, jsem se slavnostně rozloučil se žáky ve škole, kluky z intru i kněžími z komunity. Bylo mi líto množství kytek, které mi žáčci přinesli, a já jsem je musel nechat ve škole. Následujícího rána jsem vyrazil na 50-hodinovou cestu vlakem do Dillí. Na dva týdny jsem si zahrál na turistu – navštívil jsem památky v Dillí, Zlatý chrám v Amritsaru, Srinagar s proslulými hausbóty na jezeře Dal a především Ladak, buddhistickou oblast v Himálajích. Ve vsi Mulbekh, kde jsem sám před čtyřmi lety deset dní dobrovolničil, jsem pobyl dva dny s dobrovolníky z organizace Brontosauři v Himálajích. Nechápali, jak můžou někteří z nás, salesiánských dobrovolníků, působit celý rok jako jediní Češi mezi Indy/Afričany/Mexičany/Němci/Angličany.

Na závěr chci všem poděkovat za modlitby, protože jsem přesvědčen, že mě Bůh mocně ochraňoval od všech nemocí, vážných úrazů a dalších nepříjemností. Můžete podporovat i mého následovníka, který má přijít do Golaghatu v lednu. A kdybyste chtěli nějaké rady ohledně cestování po Indii, klidně se na mě obraťte.

Jirka

« zpět na novinky