Bulharsko

Střediska Kazanlak a Stará Zagora zaměřující se na práci s romskou menšinou

Dary

800 Kč

Příspěvek na učebnice

Příspěvek na učebnice

Žáci v Bulharsku si musí od páté třídy kupovat všechny učebnice. Celková cena je 120 leva za učebnice na jeden školní rok (tj. 1 700 Kč). Rodiny z romské čtvrti si nemohou dovolit dětem učebnice koupit. Díky vašemu daru mohou salesiáni tyto učebnice pořídit, a tak zprostředkovat dětem vzdělání.

Díky vzdělání se budou moci tyto děti vymanit z chudoby, ve které dnes žijí.

500 Kč

Exkurze pro děti

Exkurze pro děti

Děti, které chodí na doučování do střediska pravidelně se nejen zlepší ve škole, ale za odměnu mohou společně s dobrovolníky vyrazit na exkurzi a poznat tak nová místa, navštívit muzea a zažít speciální den.

Exkurze je pro děti zdarma, díky vašemu daru mohou dobrovolnice zaplatit vstupné, cestu i jídlo pro dítě.

200 Kč

Materiál na výtvarný kroužek

Materiál na výtvarný kroužek

Dobrovolnice, které pomáhají s doučováním romských dětí v bulharské romské čtvrti tzv. machale, organizují různé kroužky. Jedním z nich je i výtvarný kroužek. Pro děti, které třeba poprvé v životě drží v ruce nůžky, je jakákoliv tvůrčí aktivita velmi důležitá.

Podpořte nakoupení výtvarného materiálu, aby děti mohly tvořit a rozvíjet se.

Obecně o Bulharsku

Stát na východě Balkánského poloostrova s bohatou historií a krásnou přírodou.

Kvůli migraci místních do zahraničí se snižuje počet obyvatel (za prací odešlo asi 2 miliony obyvatel), oproti tomu romská menšina roste a tvoří tak více než 10 % obyvatelstva.

Země, kde se na souhlas a nesouhlas kýve opačně než u nás, kde „stol“ znamená židle a „brak“ manželství.

Fondace Dona Boska v Bulharsku

Čeští salesiáni pracují v Bulharsku od roku 1994. Svou práci začali ve městě Kazanlak. Zde, ve středisku Oazis, mohou děti smysluplně trávit volný čas v tzv. oratoři (otevřeném klubu) a zájmových kroužcích, přijíždí sem také mladí lidé z celého Bulharska na vzdělávací kurzy a společná setkání. Od roku 2008 salesiáni rozšířili svoji činnost také na práci s Romskou komunitou v blízkém městě Stará Zagora a založili organizaci Fondace Dona Boska v Bulharsku. Dětem pomáhají se vzděláváním (nabízí doučování a spolupracují se školami), v rámci neformálního vzdělávání nabízí volnočasové aktivity (taneční, hudební, rukodělné a sportovní kroužky) účast na těchto aktivitách je podmíněna pravidelnou školní docházkou dětí. Salesiáni pracují také s rodinami těchto dětí a díky tomu vnímají, že je důležité dát dětem kvalitní celistvé vzdělání. Proto v roce 2013 začali stavět nové centrum: školu, kostel, dům a hřiště, které bude sloužit dětem ze sociálně slabších rodin.

Čeští dobrovolníci již 15 let jezdí do středisek v Bulharsku na svou dobrovolnickou službu. Vedou zde zájmové kroužky, doučují, připravují volnočasové aktivity pro děti, vzdělávají místní dobrovolníky, spravují webové stránky, nebo organizují víkendová a letní setkání mládeže.

Naši dobrovolníci působící v Bulharsku:

září 2019–srpen 2020: Jana Pustějovská, Markéta Venclová

září 2018–srpen 2019: Zdislava Sychrová, Andrea Nachtmanová, Jan Vrba

září 2017–srpen 2018: Anežka Kotrbová, Veronika Kobzová, Eliška Grygaříková, Mišo Šarlák, Tomáš Reichel

další dlouhodobí dobrovolníci, kteří v Bulharsku působili: Kateřina Váňová, Jan Tomiga, Václav Jakubíček, Petra Stránská, Kristýna Navrátilová, Jitka Bradáčová, Lenka Jelínková, Helena Janíková, Dominik Honěk, Magdalena Braunerová, Jana Petruchová, Vojtěch Kolář, Karel Svoboda, Dominika Žáková, Jana Švejdová, Filip Hanzelka, Martin Jílek, Pavel Osoha, Jiří Štercl, František Jeleček, Martin Kužela, Lukáš Petrucha, Monika Petruchová, Markéta Obručová, Pavel Háček, Tomáš Pavliska, Hana Krusberská Veronika Janská

a také spoustu měsíčních dobrovolníků.

Více informací o dobrovolné službě najdete zde

Více podrobností o Bulharsku najdete zde

Kontakt na cílové středisko projektu

Otec Donbor Jyrwa

Z. Kniazheski 71

6000 Stara Zagora
Bulgaria

e-mail: donboskobulgaria@gmail.com