Středisko Bakanja pro "děti ulice" ve městě Lubumbashi

Dary

Dva týdny platu učitele v centru Bakanja

Dva týdny platu učitele v centru Bakanja

2000 Kč

Chlapci z centra Bakanja rodiče buď nemají, nebo se o ně nestarají. Výchovu a vzdělávání zajišťují vychovatelé, dobrovolníci, a především místní učitelé. V centru pracuje 7 učitelů na plný úvazek. Ti se starají o 80 chlapců. Měsíční plat učitele je v přepočtu 4 000 Kč.

Podpořte konžské učitele, aby mohli tyto chlapce kvalitně vzdělávat a tím jim pomohli získat znalosti a dovednosti do jejich života.

Darovat
Školní potřeby pro žáky

Školní potřeby pro žáky

500 Kč

Ve vzdělávacím středisku se dennodenně řeší, za co se koupí jídlo. Na školní pomůcky tolik potřebné k všestrannému rozvoji dětí většinou nezbydou peníze. Žáci zde nepotřebují kalkulačky, ani barevné třpytivé fixy. Obyčejné pravítko nebo kružítko je pro ně luxusem.

Koupí tohoto poukazu podpoříte vzdělávání chlapců a zajistíte jim lepší budoucnost.

Darovat
Hygienické a zdravotní potřeby pro děti z ulice

Hygienické a zdravotní potřeby pro děti z ulice

300 Kč

V centru Bakanja žije 80 chlapců ve věku od 6 do 18 let, kteří prožili většinu svého života na ulici. Ve středisku teče pouze studená voda a často nefunguje elektřina, i přes to se zde velmi dbá na každodenní hygienu. Na ošetřovně chybí základní léky a vybavení, a přitom malárie a různé odřeniny jsou zde na denním pořádku.

Podpořte tyto děti, aby mohly důstojně v čistotě a zdraví vyrůstat v sebevědomé lidi, kteří se postarají o sebe i svou rodinu.

Darovat

Obecně o Demokratické republice Kongo

Největší země Subsaharské Afriky, do které by se Francie vešla 4x, naše republika 40x a Belgie dokonce 80x.

Země je plná kontrastů, disponuje krásnou přírodou a oplývá neskutečným nerostným bohatstvím, na druhou stranu je ale sužována válečnými konflikty, chudobou, nedostatečnou infrastrukturou a neefektivní vládou. Stát negarantuje svým obyvatelům základní služby jako je vzdělávání nebo zdravotnický systém. DR Kongo je poznamenána válkou, ale také ji ve velkém zasáhla Ebola a Covid–19. Kvůli nefunkčnosti státu je důležité působení mezinárodních nebo nevládních organizací, které základní služby zajišťují.

Oeuvres Don Bosco – Projets Salésiens (Salesiánské dílo Dona Boska)

Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA) spolupracuje v DR Kongo ve městě Lubumbashi, v jednom z domů Děl matky Markéty – v Bakanja centre, s místními salesiány.

„Dílo matky Markéty“ je tvořeno patnácti vzájemně provázanými domy. V některých z těchto domů se starají o děti ulice, někde o výchovu dívek, v jiných domech jsou školy. Naše organizace podporuje Bakanja centre, kde se starají o kluky, kteří přichází z ulice, na které strávili většinu svého života. V centru je bezplatný internát a základní škola pro tyto kluky. V současné době je jich na internátě 80 ve věkovém rozmezí 8–18 let.

Hlavním cílem celého projektu je pomoc dětem bez domova, jejich začlenění zpět do společnosti a poskytnutí jim kvalitního vzdělání. Dobrovolníci zde učí ve škole, doučují, vzdělávají místní učitele, organizují volnočasové aktivity a jsou s dětmi v jejich volném čase.

Negativní „fenomén“ dětí ulice je v DR Kongo smutnou realitou. Důvodů, proč děti skončí na ulici, je několik, všechny jsou ale spojené se špatnou ekonomickou situací země a válkou. „Děti ulice“ jsou zejména sirotci nebo děti nazývané „sorciers“ (čarodějové, očarovaní).

Naši dobrovolníci působící v Demokratické republice Kongo:

září 2018–srpen 2019: Klára Sobotková

září 2014–červenec 2015: Barbora Miklasová

říjen 2013–duben 2014: Jana Červenková

další dlouhodobí dobrovolníci, kteří v DR Kongo působili: Alžběta Žáková, Markéta Lengálová, Ivana Chatrná, Barbora Botková, Gabriela Fialová, Jitka Popelková

Více informací o dobrovolné službě najdete  zde

Kontakt na cílové středisko projektu

Otec Eric Meert

Avenue Ruwé 1870

Lubumbashi

R. D. Congo
e-mail: bspafc@gmail.com