Demokratická republika Kongo

Středisko Bakanja pro "děti ulice" ve městě Lubumbashi

Dary

2000 Kč

Dva týdny platu učitele v centru Bakanja

Dva týdny platu učitele v centru Bakanja

Chlapci z centra Bakanja rodiče buď nemají, nebo se o ně nestarají. Výchovu a vzdělávání zajišťují vychovatelé, dobrovolníci, a především místní učitelé. V centru pracuje 7 učitelů na plný úvazek. Ti se starají o 80 chlapců. Měsíční plat učitele je v přepočtu 4 000 Kč.

Podpořte konžské učitele, aby mohli tyto chlapce kvalitně vzdělávat a tím jim pomohli získat znalosti a dovednosti do jejich života.

500 Kč

Školní potřeby pro žáky

Školní potřeby pro žáky

Ve vzdělávacím středisku se dennodenně řeší, za co se koupí jídlo. Na školní pomůcky tolik potřebné k všestrannému rozvoji dětí většinou nezbydou peníze. Žáci zde nepotřebují kalkulačky, ani barevné třpytivé fixy. Obyčejné pravítko nebo kružítko je pro ně luxusem.

Koupí tohoto poukazu podpoříte vzdělávání chlapců a zajistíte jim lepší budoucnost.

300 Kč

Hygienické a zdravotní potřeby pro děti z ulice

Hygienické a zdravotní potřeby pro děti z ulice

V centru Bakanja žije 80 chlapců ve věku od 6 do 18 let, kteří prožili většinu svého života na ulici. Ve středisku teče pouze studená voda a často nefunguje elektřina, i přes to se zde velmi dbá na každodenní hygienu. Na ošetřovně chybí základní léky a vybavení, a přitom malárie a různé odřeniny jsou zde na denním pořádku.

Podpořte tyto děti, aby mohly důstojně v čistotě a zdraví vyrůstat v sebevědomé lidi, kteří se postarají o sebe i svou rodinu.

Obecně o Demokratické republice Kongo

Největší země Subsaharské Afriky, do které by se Francie vešla 4x, naše republika 40x a Belgie dokonce 80x.

Země je plná kontrastů, disponuje krásnou přírodou a oplývá neskutečným nerostným bohatstvím, na druhou stranu je ale sužována válečnými konflikty, chudobou, nedostatečnou infrastrukturou a neefektivní vládou. Stát negarantuje svým obyvatelům základní služby jako je vzdělávání nebo zdravotnický systém. DR Kongo je poznamenána válkou, ale také ji ve velkém zasáhla Ebola a Covid–19. Kvůli nefunkčnosti státu je důležité působení mezinárodních nebo nevládních organizací, které základní služby zajišťují.

Oeuvres Don Bosco – Projets Salésiens (Salesiánské dílo Dona Boska)

Salesiánská asociace Dona Boska (SADBA) spolupracuje v DR Kongo ve městě Lubumbashi, v jednom z domů Děl matky Markéty – v Bakanja centre, s místními salesiány.

„Dílo matky Markéty“ je tvořeno patnácti vzájemně provázanými domy. V některých z těchto domů se starají o děti ulice, někde o výchovu dívek, v jiných domech jsou školy. Naše organizace podporuje Bakanja centre, kde se starají o kluky, kteří přichází z ulice, na které strávili většinu svého života. V centru je bezplatný internát a základní škola pro tyto kluky. V současné době je jich na internátě 80 ve věkovém rozmezí 8–18 let.

Hlavním cílem celého projektu je pomoc dětem bez domova, jejich začlenění zpět do společnosti a poskytnutí jim kvalitního vzdělání. Dobrovolníci zde učí ve škole, doučují, vzdělávají místní učitele, organizují volnočasové aktivity a jsou s dětmi v jejich volném čase.

Negativní „fenomén“ dětí ulice je v DR Kongo smutnou realitou. Důvodů, proč děti skončí na ulici, je několik, všechny jsou ale spojené se špatnou ekonomickou situací země a válkou. „Děti ulice“ jsou zejména sirotci nebo děti nazývané „sorciers“ (čarodějové, očarovaní).

Naši dobrovolníci působící v Demokratické republice Kongo:

září 2018–srpen 2019: Klára Sobotková

září 2014–červenec 2015: Barbora Miklasová

říjen 2013–duben 2014: Jana Červenková

další dlouhodobí dobrovolníci, kteří v DR Kongo působili: Alžběta Žáková, Markéta Lengálová, Ivana Chatrná, Barbora Botková, Gabriela Fialová, Jitka Popelková

Více informací o dobrovolné službě najdete  zde

Kontakt na cílové středisko projektu

Otec Eric Meert

Avenue Ruwé 1870

Lubumbashi

R. D. Congo
e-mail: bspafc@gmail.com