BULHARSKO - Dominika Žáková a Jana Švejdová nás zdraví z Bulharska již popáté!

1. 3. 2013

Milí přátelé, posíláme únorový dopísek, příjemné počtení a tak vůbec se prostě mějte hezky :) Dominika a Jana

Milí fanoušci!

Vaše zagorky se opět hlásí z Bulharska se svým měsíčním zpravodajem. Začal únor – a zase návštěva! Tentokrát Václav Klement, delegát pro misie. A hned se nás ptá, prý jestli nás láká salesiánská kariéra. Je pro nás těžké stále odolávat nabídkám k tak prestižní budoucnosti…No řekněte sami, neslušelo by nám to tam mezi nimi??

V půlce února jsme se vydali do Burgasu. Pláž, moře, co víc si přát. Akce měla krycí název holčičí zimní tábor. Plavky jsme ale nakonec nevyužili, protože byla opravdu zima, a tak jsme se podle náhradního plánu rozvíjeli duchovně. Zabývali jsme se životem Panny Marie – seznámili se s Josefem, anděl Páně nám zvěstoval narození Spasitele, navštívili jsme Alžbětu, putovali do Betléma a prožili letnice. My všichni – deset našich svěřenkyň a šest vedoucích – jsme si to opravdu užili. Dívčí partu narušovali akorát tři Jaroslavové a jeden Pšemek. Jeden z Jaroslavů a Pšemek jsou kapucíni. U nich v klášteře - uprostřed města a pár minut od moře - jsme byli ubytováni. Holkám se líbilo moře a mušle, které si tam nasbíraly, jídlo, které samy vařily, večerní zlobení, koupání ve sprchách, které doma nemají, a taneční videohra, při které se všechny vytančily až do úmoru.

Jednu únorovou středu se salesiánské středisko v Kazanlaku roztřáslo vířením bubnů. Dorazili totiž muzikanti z Čech. Skupina umělců si pro děti připravila malý koncert a hudební workshop. Díky propracované metodice se jim podařilo sjednotit šestnáct rozdivočelých kluků, aby bubnovali podle jejich taktovky. Dva z nich byli dokonce romského původu, a tak se s dětmi dorozuměli po jejich. Máme takový dojem, že nám se to líbilo snad ještě více, než těm našim raubířům. Hromadné bubnování má opravdu opojné účinky!

Otec Martin nám klade na srdce, abychom si uvědomovaly, jak velké máme štěstí, že ZROVNA během naší dobrovolné služby se sešly volby nového papeže i nového bulharského patriarchy. (A navíc českého prezidenta – pozn. autorky). Jsme si vědomy toho, že naše služba přináší převratné změny dalekosáhlých důsledků.

« zpět na novinky