Misijní zpravodaj z Bulharska - září + říjen 2016

3. 11. 2016

Vážení přátelé,

přinášíme vám další číslo bulharského zpravodaje. Mimo jiné se dočtete, jak pokračuje stavba kostela a domu ve Staré Zagoře, o přivítání čtyř nových dobrovolníků i o očekávání příchodu tří nových salesiánů.

Don Bosko posílá nové síly do Bulharska

Jak možná víte, hlavní představený salesiánů vysílá každý rok v září nové misionáře do světa.  Proto i letos 25. září 2016 byla v Turíně  vyslána 147 misijní výprava. Výprava čítala 18 salesiánů, 17 sester FMA a asi deset laiků. To, co je pro nás radostné je, že dva z nových misionářů přistanou v Bulharsku.

Jeden z nich se jmenuje José a je z Brazílie a druhý John Paul, který je z republiky Kongo. Oba mají vystudovanou filosofii. Nyní je čeká kurz angličtiny v Irsku a do Bulharska by měli dorazit po Velikonocích 2017. Měli by zde absolvovat dvouletou praxi, kterou nazýváme asistence. Naše komunita tak bude mít představitele čtyř kontinentů. Doufáme, že nový bulharský zákon týkající se zpřísnění pobytu cizinců zde, nepřinese potíže pro získání víz. Modlete se, prosím, za zdar jejich působení u nás.

Těšíme se na ně a vyprošujeme jim milosrdné a hořící srdce Dona Boska.

otec Martin.

Představují se noví dobrovolníci

To si tak sedne devět dobrovolníků do transportéra a odjedou na Balkán...

Když jsme se ve středu 29. června 2016 setkali u zlínského nákupního centra, byla zapotřebí krátkého seznámení, neb posádka našeho bílého transportera se podosud navzájem příliš neznala. Mladé osazenstvo -  Monika, Dominik, Marek, Kamila, Terka, Hanka, Hanka, Petr a Magda. Překvapivě rychle jsme nalezli společnou řeč a vydali se přímo na východ, směrem na Balkán. Čekaly nás tři dny uprostřed krás pohoří Pirinu a od pondělí do pátku hlavní bod programu, tedy dobrovolnická pomoc salesiánům v Kazanlaku a Staré Zagoře. Po zdolání nejvyššího bodu Balkánu, tedy Musaly (2925 m n. m.) a nalezení Rilského monastýru jsme se mohli přesunout do středního Bulharska, přesněji do mnohým dobře známého Kazanlaku. Neměli jsme ponětí, co přesně bude během tzv. pracovního tábora potřeba pomáhat, ale odhodlání nám nechybělo. Během týdne jsme se pak nejčastěji potkali se šmirglem, lakem a štětcem, betonem, malířskou barvou nebo cihlami. Práce bylo nad hlavu, naštěstí jsme měli zdatné pomocníky v podobě romských kluků z machaly, a to Veska, Slavča, Božidara a Dimira. Na to, zda se nám práce na kazanlackém domečku a na starozagorské stavbě povedla, se přijeďte někdy přesvědčit na vlastní oči, otcové prý rádi přivítají nové dobrovolníky, zvláště ty roční. A příliš neváhejte, nový přípravný program pro budoucí dobrovolníky – Cagliero – začíná už září. Neváhej a tvoř!

Plné znění zpravodaje si můžete stáhnou zde: 
BG_zpravodaj_9_10_2016.pdf.

« zpět na novinky