Kongo - Ivana Chatrná - 9 let starý velikonoční pozdrav

9. 5. 2017

Už je to nějaký ten pátek, co byla Iva dobrovolnicí v Kongu. Ale její 9 let starý dopis o tom, jak probíhají Velikonoce v Kongu rozhodně stojí za oprášení ;-).

Škola končila ve středu před velikonocemi zápasem učitelů proti žákům, bohužel sice pršelo, ale to nezkazilo nadšení ani hráčů ani přihlížejících. Hrála jsem taky (za učitele) nebo tedy spíš pobíhala po hřišti (balónu jsem se dotkla celkem třikrát) ale i přes mou přítomnost jsme vyhráli 5:4.

Z velikonočních prázdnin jsme tu po zkušenostech z vánočních prázdnin  měli všichni docela strach, ale nakonec to tu probíhá docela v pohodě. U více než dvaceti kluků se nám podařilo, že velikonoce strávili doma. V pondělí až začne škola, tak chce Eva, která pracuje s naším sociálním pracovníkem, prosadit, aby s každým z kluků ještě sociální pracovník promluvil jak to doma probíhalo a zda by případně nebyla šance na reintegraci do rodiny. Ale bohužel doma na prázdniny nebyl skoro nikdo z těch malých, z 36 jsou na prázdninách doma jen tři, zatímco z těch největších mohli jít domů skoro všichni, z celé jejich ložnice tu na prázdniny zůstalo jen 5. Z toho jde jasně vidět, že u těch malých je integrace do rodin mnohem obtížnější a zůstávají mnohem častěji a déle na ulici.

Jinak pro tu padesátku  co tu zůstala jsme se pokusili udělat nějaký program, aby tolik neutíkali do města a nedrogovali se. Čtvrtek, pátek, sobota  a neděle byli zasvěceny mším, velikonočním obřadům, křížové cestě. S děckama jsme chodili do kostela do farnosti, kde všechno probíhalo ve velké slávě, s písněmi a tancem a trvalo neuvěřitelně dlouho, pět hodin žádná míra. Ale protože se hodně zpívalo a tančilo tak to uběhlo vždy překvapivě rychle a sama jsem se divila jak i ti nejvíce hyperaktivní kluci vydrželi v klidu celou dobu všechno sledovat, zpívat i pěkně se modlit. Navíc oblečení v čistém oblečení, které si každý den poctivě prali, aby ve farnosti neudělali ostudu,  přičemž ti větší také využívali příležitosti a po mši naháněli holky z farnosti:-)

To se bohužel odrazilo i na fotkách, protože kluci na rozdíl ode mě rádi fotí, tak jsem jim nechala foťák, ať nafotí mši a výsledkem je spousta detailních záběrů na holky a několik rozmazaných fotek ze mše:-) Jinak ale jeden z našich kluků (pro Gabču s Jitkou Thierry) byl během velikonoc pokřtěný, tak na to byl náležitě pyšný a při této příležitosti dostal od P.Serge i nové boty. No a v neděli po mši, jsme náležitě slavili, kluci měli dokonce na jídlo kuře a na pití stavu a po jídle každý tři bonbony, hrála muzika, vzácně byl i proud, takže se tancovalo a slavilo a slavilo ....

V pondělí a v úterý dopoledne jsme se tu s těmi co zůstali vrhli na generální „jarní“ úklid všech ložnic a vůbec všeho, takže teď tu máme nově čisťounko, odpoledne kluci hráli zápasy ve fotbalu (zase všechno vyhráli) a taky jsme nechali otevřenou knihovnu, takže si mohli hrát a číst v knihovně. No a ve středu byl výlet na Jacarandu (farma a něco jak zemědělské učiliště), šli jsme tam pěšky, tam jsme měli exkurzi kde co a jak pěstují, viděli jsme ryby v rybníce, telátka,... a pak zase fotbal proti klukům z Jacarandy (jeden zápas jsme vyhráli a jeden prohráli) a večer jsme se vrátili příjemně unavení, ale spokojení zas k nám.

No a zbývající dny prázdnin je dopoledne otevřená knihovna, takže kdo chce, tak si může hrát tam, nebo když je proud tak se může koukat na film nebo hrát fotbal nebo volejbal, a odpoledne jsme kluky rozdělili do skupin a každý den bereme s Evou jednu skupinu do ZOO a zbytek má sport. Zrovna včera jsme tam viděli dva tygry jak si hrají ve vodě, tak to bylo fajn. Bohužel ze ZOO nemáme žádné fotky, protože za povolení tam fotit se musí platit nehorázný peníze, takže to jsme s Evou odmítli zaplatit. Možná to zaplatíme zítra až půjdeme s poslední skupinou nebo se pokusíme udělat nějaké fotky na černo, ale to se bojíme, aby nám nezabavili foťák.  Takže to je asi tak všechno k tomu jaké jsme tu měli Velikonoce.

Iva Chatrná z Lubumbashi

« zpět na novinky