Situace v údolí a v okrajových částech Manipuru je nepředvídatelná, protože neustále propukávají nové vlny násilí. Přetrvávají etnické rozbroje i nadále znesnadňují výuku na školách v severovýchodní Indii.

/img/article/a034701b.jpg

Někteří ze studentů, kteří jsou podporováni Sadbou při jejich studiu, se dokonce muselo uchýlit do humanitárních táborů, protože jejich vesnice byla vypálena. Mnoho studentů je plné obav a nejistot. I přes to všechno místní salesiáni pokračují ve výuce, protože vzdělaní mladí lidé jsou pilířem úspěšné mírumilovné společnosti. Pravidelné vyučování probíhalo v plném rozsahu zejména ve vesnicích Tadubi a Andro, a to i přes uzavření škol, které oznámila vláda.

Výuka je kvůli nepokojům složitější, ale učitelé jsou na tuto situaci lépe připravení, a to i díky výukovým metodám, které se naučili v rámci projektu na podporu učitelů. I přes obětavou práci učitelů je situace v Manipuru velmi znepokojivá. Stav v nouzových táborech je žalostný, lidé tam potřebují tolik věcí, protože nemohou být závislí pouze na prostředcích, které shromáždila komunitní sociální organizace (CSO). Lidé  touží vrátit se do svých vesnic, ale okolnosti to prozatím nedovolují. Kromě potravin a vzdělání chybí také lékařská pomoc.

Diskuse pomohájí týmu pochopit okolnosti, kterým školy čelí. Vytvořená týmová platforma pomáhá sdílet studijní zkušenosti, které se pak předávají z jedné školy na druhou.

Oběťmi jsou bohužel vždy lidé trpící chudobou a na okraji společnosti, protože si ani nemohou dovolit odejít na bezpečnější místo. Trauma a psychologický strach budou existovat ještě řadu let, i přestože jedno rčení říká že „po každé bouři vyjde slunce“ je to v tuto chvíli pro každou komunitu ve státě Manipur dosti vzdálená realita.

Přese všechno zůstávají živé vize i touha dosáhnout hlavního cíle projektu, kterým je „Vytvářet radostné učení prostřednictvím výukové metody založené na činnostech.
Nově přijatí učitelé jsou vedeni již vyškolenými učiteli a školy, kde poté působí, se stávají vzorovými školami v oblastech. Ředitelé škol přijímají osvědčené postupy ve škole ve prospěch studentů a i rodiče dbají na potřeby a požadavky svých dětí – žáků a studentů.

Věříme, že se kvalitní vzdělávání ve venkovských oblastech prostřednictvím vzdělávání učitelů a doprovázení těchto učitelů v jejich kariéře stane skutečností.

zpět na novinky