Poděkování otce Erica z Lubumbashi

10. 12. 2010

Otec Eric je belgický Salesián, který stál u zrodu obřího salesiánského díla pro děti z ulice ve městě Lubumbashi v DR Kongo. Posílá poděkování všem, kteří toto dílo jakýmkoli způsobem podporují.

Do konce roku 2010 jsme díky pomoci mnoha z vás mohli podpořit projekt pro děti ulice v Lubumbashi částkou 2500 USD. Moc vám děkujeme. Přečtěte si dopis z Konga od otce Erika o způsobu využití vašich darů.

---

Lubumbashi, prosinec 2010

Drahý otče, drahá paní,

máme krásné vzpomínky na vaši návštěvu u nás v Lubumbashi a moc vám děkujeme za práci, kterou odvádíte při přípravě dobrovolníků. Markéta si na práci rychle zvykla, i když to s našimi chlapci není vždy jednoduché. Pomáhá těm starším, kteří se teprve učí psát a číst svá první slova, což vyžaduje mimořádnou trpělivost a ochotu.

Finanční dar 2500 USD z vaší návštěvy v Lubumbashi jsme použili na nákup školních pomůcek pro děti v „Díle Matky Markéty“. Jak se mladé dívky nebo chlapci jednou rozhodnout opustit ulici, postaráme se o to, aby mohli zdarma studovat a dostali základní školní vybavení. Většina chlapců chodí do školy v Bakanja centre. Všechny dívky ale studují na okolních školách. Váš dar byl pro nás velkou pomocí.

Připojuji výpověď jednoho z bývalých chlapců ulice, abychom vám ukázal, že investice do těchto mladých se vyplácí!

Cedrikův příběh

Jednoho večera, několik týdnů zpět, přišel do našeho útulku mladý muž. Přišel pozdravit. - „Vy už mě nepoznáváte?“ - „Lituji, omlouvám se, ale ne.“ - „A přece jsem tu u vás strávil  dva roky. Od roku 1999 do roku 2001“. Od té doby centrem prošlo dalších asi 4000 dětí.  - „Byl jsem na ulici, protože mě druhá žena mého otce obvinila z čarodějnictví. Díky vám jsem mohl chodit do školy v Bakanja centre a dokončit tak základní školu. Sociální asistenti mi pomohli vrátit se zpět do rodiny a podařilo se mi vystudovat střední školu za 4 roky místo obvyklých šesti. Nyní jsem ve druhém ročníku psychologie na universitě v Lubumbashi. Přišel jsem se podívat, jak se vám daří. A jestli mohu něco udělat pro Bakanja centre, rád to dobrovolně udělám“.
Požádali jsme ho, jestli by nemohl povykládat svůj příběh našim chlapcům a motivovat je tak ve studiu, které začali. Vysvětlit jim, že mají budoucnost a místo ve společnosti. Cedric jim také vysvětlil, jak se společensky angažuje v universitní farnosti.

Milí přátelé, takto jsme se pokusili povzbudit naše mladé, aby věřili se své schopnosti a Boží milost. Neučíme je jen řemeslu, ale vštěpujeme jim též morální hodnoty, které jim pomáhají být zodpovědnými lidmi ve společnosti. Tato skvělá výchova je možná jen díky vašim darům. Jménem našich vychovatelů, učitelů a našich drahých „dětí ulice“ díky za vaši soustavnou pomoc.

P. Eric Meert, SDB

« zpět na novinky